Úrokové sazby hypoték letí vzhůru: Je důvod k panice?

  • úrokové sazby nadále porostou

  • neotálejte se sjednáním hypotéky

  • peníze ztrácejí hodnotu rychleji, než kolik nyní přeplatíte na úrocích

V posledních týdnech Česko zasáhla zpráva, že úrokové sazby hypoték stoupají vzhůru. Lidé začínají panikařit, diskuzní fóra zpravodajských serverů se hemží komentáři plnými obav, pochyb a kritiky vlády i ČNB. Je situace opravdu tak horká? Je třeba se obávat?

Za vzrůstající sazby úvěrů na bydlení mohou především zásahy ČNB. Zvyšuje se repo sazba a banky musejí pečlivěji prověřovat schopnost žadatelů úvěr splácet. Po zkušenostech z předchozích let, kdy se začal otřásat americký hypoteční trh a odstartovala globální ekonomická krize, se není čemu divit.

Pohled do minulosti

Když se vrátíme o chvíli zpět, v listopadu 2016 sazba nových hypoték dosáhla svého historického minima na úrovni 1,77 % p.a.

V květnu letošního roku už ale průměrná sazba činila 2,51 % p.a.

 

zdroj dat: FINCENTRUM Hypoindex.cz

Během krátké chvíle si půjčujeme o více než 0,7 procentního bodu dráž. Šokující? Na první pohled ano. Z dlouhodobého hlediska ale nejde o žádný problém.

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který většina z nás splácí 25 nebo 30 let. V posledních 15 letech byla průměrná sazba hypoték 3,85 % p.a. To znamená, že současné sazby jsou stále o 1,34 procentního bodu nižší než je dlouholetý průměr. Reálné sazby dokonce o 1,56 nižší.

Úroky vs inflace

Zdají se vám i přesto úroky vysoké? Máte obavy, že na úrocích přeplatíte spoustu peněz? Nezapomeňte na inflaci! Vaše peníze každým dnem ztrácí na hodnotě. Na níže uvedeném grafu vidíte vývoj reálné úrokové sazby očištěné od inflace. Po celý rok 2017 se pohybovaly v záporných hodnotách. Co to pro vás znamená? Bance vrátíte reálně méně peněz, než jste si půjčili. Peníze totiž ztrácejí hodnotu rychleji, než kolik přeplatíte na úrocích.

 

zdroj dat: FINCENTRUM Hypoindex.cz, ČSÚ

Výhled do budoucna

Sníte o vlastním bydlení, ale nejste si jistí, jestli je na sjednání hypotéky ta správná doba? Názory odborníků se shodují – úrokové sazby s největší pravděpodobností nadále porostou. Neotálejte a využijte ještě stále příznivých úroků.

Závěrem mám pro vás jednu radu. Hypotéku vybírejte pečlivě a s rozumem. Produkty s nejnižšími úrokovými sazbami často bývají vykoupeny nevýhodnými podmínkami a poplatky a ve výsledku vás mohou vyjít podstatně dráž. Dobrý finanční poradce vám pomůže získat nejlepší hypotéku s nízkou úrokovou sazbu i výhodnými podmínkami.

Pokud ještě svého spolehlivého rádce a průvodce světem financí nemáte, rád vám pomůžu.