Proč musíte investovat v jednom grafu

Akciový index S&P500 propadl za první pololetí tohoto roku (2022) o -20,82%. Jde o jeden z nejhorších propadů v historii.

Vzhledem k tomuto faktu si někteří kladou otázku, proč by vůbec měli investovat. I ukládání peněz pod matraci funguje v posledním půlroce lépe. A jelikož se dnes dají najít spořící účty, které nabízí i přes 6% zhodnocení, má vůbec investování smysl? Ukládání peněz pod matraci v posledním půlroce funguje možná lépe, ale z dlouhodobého hlediska to není příliš dobrá strategie.

Proč?

Kvůli inflaci a jejímu vlivu na kupní sílu peněz v čase. Níže uvedený graf ilustruje, jak se v průběhu let snižuje hodnota toho, co si lze koupit za dolar, a jak akciový trh nejenže drží krok s rostoucími cenami, ale dokonce je překonává. Graf kupní síly české koruny by vypadal obdobně.

Zdroj: https://twitter.com/charliebilello

Úrokové sazby půjdou dříve či později opět dolů a s tím i sazby na spořících účtech. Inflace však tady s námi byla, je a bude pořád.

Drží akcie krok s inflací vždy? Rozhodně ne. Neexistuje dokonalé zajištění proti inflaci. To jsme viděli v 70. letech, v roce 2000 a znovu letos. V ČR byla podobně vysoká inflace naposledy v 90. letech.

Pamatujte si, že investování je běh na dlouhou trať. To, že se právě teď akciím nedaří neznamená, že je máte opouštět a měnit vaši investiční strategii. Historicky neexistoval lepší způsob, jak v průběhu času generovat reálné bohatství, než právě investováním do akcií.