Může mi pojišťovna plnit z vlastního povinného ručení?

Martina jela s přítelem Jiřím ve svém autě jako spolujezdec na Silvestrovskou oslavu. Při ztrátě kontroly nad řízením narazili do stromu a oba utrpěli vážná zranění.

Asi půl roku po nehodě, když se Martina dostala z nejhoršího, začala se její dcera zajímat o možnosti finančního odškodnění. Vlastními silami získali zhruba osm tisíc korun ze soukromé životní pojistky.

Nevěděli totiž, že nárok na plnění z povinného ručení mají i všichni spolucestující ve vozidle. Kromě několika soukromých životních pojistek měla Martina nárok na plnění z povinného ručení svého vlastního vozidla, ačkoli nehodu způsobil Jiří jako řidič.

Martina a její rodina dodnes získali 8 584 924 Kč.

Zdraví Martině a Jiřímu nikdo nevrátí, adekvátní finanční kompenzace však výrazně usnadní další život a pomůže pokrýt vysoké náklady spojené s léčením a dlouhodobou péčí.

Obecně platí, že z povinného ručení se vyplácí:

  • škody na zdraví všech spolucestujících včetně rodinných příslušníků (manželka, děti apod.)
  • škody na věcech, které měl spolucestující na sobě, u sebe (zde se plní už jen osobám žijícím mimo společnou domácnost řidiče, rodinní příslušníci mají smůlu)
  • ušlý zisk, nemajetková újma (plní se opět jen osobám žijícím mimo společnou domácnost řidiče)

Poznámka – výše je popsána situace, kdy viníkem nehody je vždy řidič vozidla. Pokud je viníkem řidič dalšího vozidla, nárok na odškodnění mají všichni pasažéři poškozeného vozidla.