3 důvody proč investovat do akcií

Co si zapamatovat

  • akcie a akciové podílové fondy nebo ETF mají největší růstový potenciál
  • pokud spoříte na něco roky vzdáleného, zažijete pravděpodobně poklesy akciového trhu
  • nemusíte investovat všechny své peníze do akcií

Pokud uvažujeme o dlouhodobých cílech, může být neinvestovaní do akcií riskantní.

Když jste mladší, tak spořit si na něco roky vzdáleného – jako důchod – nemusí vypadat cool. Ale je to přesně ta doba, kdy byste měli začít spořit. Čím delší čas jsou totiž peníze investovány, tím delší čas mohou růst. A jednou z cest, jak dát penězům šanci růst v dlouhém období je skrze nějakou formu investování do akcií – akciové podílové fondy, ETF nebo široce diverzifikovaný mix samostatných akcií. Obecně platí, že lidé by měli být agresivnější ve svém investičním portfoliu, když jsou mladší – to znamená přiklonit se více směrem k akciím.

Pokud jste, co se týká akcií opatrní/bojácní, zde jsou tři důvody, proč byste o nich měli uvažovat, pokud šetříte na jakýkoli vzdálený cíl.

„Akcie vždy byly nejbezpečnější dlouhodobou investicí pro udržení kupní síly“ Jeremy Siegel

1. Akcie mají největší potenciál k růstu

Akcie v dlouhém období vydělávají stabilně více než dluhopisy navzdory pravidelným výkyvům na trhu. Podívejme se, co by se stalo s naším investovaným 1$ v průběhu historie akciového trhu. Během této doby vynesly akcie velkých firem v průměru 10 % p.a., státní dluhopisy 5,6 % a státní pokladniční poukázky 3,4 %.

Samozřejmě, jak je vidět z grafu, nebyla to konstantně rostoucí křivka po celou dobu, ale ukazuje to, že akcie nabízejí historicky největší potenciál k růstu v dlouhém období. Proto je důležité investovat do akcií, akciových podílových fondů nebo ETF, pokud si spoříme na důchod nebo jiný dlouhodobý cíl. Podívejte se i na dřívější článek o efektu složeného úročení.

2. Pravděpodobně zažijete propady na akciovém trhu

To, že akcie podléhají výkyvům je jasné, ale když trh klesá a vy jste nervózní, pamatujte si tohle: může to být na nějaký čas bolestivé, ale pokud víme, jak se akciový trh historicky a dlouhodobě chová, měli byste být schopni pokles přečkat. To je důvod, proč by měly být akcie drženy dlouhodobě. Trvalo mnoho let, někdy i desetiletí, než se trhy zotavily z historicky nejhorších poklesů na akciových trzích. Avšak celkově, akcie stále nabízejí zdaleka největší růstový potenciál.

Pokud o akciích přemýšlíme tímto způsobem, může nám to pomoct – ztráty jsou pouze na papíře, dokud svou investici neprodáte. Pokud jste v pokušení investici prodat, když je dole, připomeňte si, že investujete pro cíle daleko v budoucnu. Tak proč realizovat ztráty, když máte čas, až se trhy vrátí zpět? Také pokud investujete pravidelně a budete pokračovat i během pokleslých trhů, dochází k efektu průměrování ceny a vy profitujete z aktuálně nízkých cen. Je to stejné, jako když si domů koupíte více Coca-Coly, protože je zrovna ve slevě.

Ve skutečnosti, jak vyplývá z grafu níže, se ukázalo, že jedny z nejhorších časů na akciovém trhy se otočily do časů nejlepších. Zpětně se doby propadů ukázaly jako jedny z nejlepších investičních příležitostí vůbec.

Proto se nemusíme na pokles trhů dívat jen negativně, protože pokud jsou trhy dole, je velmi pravděpodobné, že zase začnou růst.

Zdroj dat: Akciové výnosy reprezentované indexem S&P 500. Výnosy jsou před započtením inflace a daní. Dividendy jsou reinvestovány. Minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Vlastní výpočty.

3. Nemusíte dát vše do akcií

Věřím, že vhodná kombinace investic by měla být založena na klientově časovém horizontu, finanční situaci a toleranci k riziku. Obecně však platí, že osoby s delším časovým horizontem, by měly mít značnou expozici v akciích.

Podívejte se níže na čtyři hypotetické investiční mixy, abyste viděli, jaké výnosnosti dosahují v dlouhém časovém horizontu. Jak můžete vidět, konzervativní mix nabízí historicky mnohem nižší růst než mix s více akciemi.

Zdroj dat: Morningstar Inc., 2017 (1926-2016). Výnosy zahrnují reinvestice dividend a jiných výnosů. Účelem mixování různých tříd aktiv je ukázat, jak mohou být směšování cílových aktiv vytvořeny s různými charakteristikami rizika a návratnosti, které pomohou splnit cíle účastníka. Měli byste zvolit své vlastní investice na základě vašich konkrétních cílů a situace. Nezapomeňte, že můžete změnit způsob investování účtu. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat vaše rozhodnutí, abyste se ujistili, že jsou stále v souladu s vašimi cíli. Měli byste také zvážit veškeré investice, které máte mimo plán, při výběru investic. Minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí.

Co to vše znamená?

Nezáleží na tom, jaký je váš věk nebo jak daleko se nachází váš investiční cíl, pokud si chcete užívat budoucnost a dělat věci, aniž byste se u toho museli starat o peníze.

Abyste toho mohli dosáhnout, historické zkušenosti ukazují, že vám k tomu pomůže diverzifikovaná investiční strategie s výrazným podílem akcií.

Dejte si proto pozor na příliš konzervativní způsob investování.

Zvykněte si, že trhy provázejí vzestupy i pády.

Těm, kteří investují dlouhodobě a pravidelně, může dokonce propad trhů pomoct k vyšším ziskům – protože za stejnou sumu peněz můžou koupit více akcií, akciového podílového fondu nebo ETF za nižší ceny. Říká se tomu efekt průměrování ceny, ale o tom až příště.