3 dobré důvody, proč začít investovat

  • navýšíte hodnotu svého majetku

  • směřujete k finanční nezávislosti

  • chráníte sebe a své blízké v nepříznivých dobách

Na rozdíl od jiných zemí Evropy Češi příliš nemyslí na zadní kolečka. Spousta domácností se potýká s nedostatkem financí, starší populaci trápí nízké důchody, rok od roku také stoupá počet exekucí. Dá se tomuto negativnímu trendu zabránit?

Každý problém má své řešení. Odkládejte si část svého příjmu stranou a myslete včas na nečekané výdaje i na stáří. Kam ale peníze odkládat, aby neztrácely na hodnotě? V Česku jsou velice oblíbené konzervativní spořicí účty nebo stavební spoření. Kvůli velmi nízkému zhodnocení však nepokryjí ani inflaci. Nejlepším způsobem, jak své peníze nechat vydělávat, je investování.

Pojďme se spolu zamyslet nad tím, proč se vyplatí začít investovat ještě dnes.

  1. Víte, že peníze ztrácí každý den svou hodnotu?

Představte si, že tisícikoruna na obrázku jsou vaše celoživotní úspory – peníze v hotovosti, na běžných účtech, v penzijním spoření atd. Podívejte se, co s vašimi penězi stane, když je necháte ležet ladem. Každý rok vám kousíček po kousíčku mizí a za 10 let z nich ubyde celá čtvrtina, i když poctivě šetříte a neutrácíte. Na vině je inflace. Rozumná investice vaše peníze dokáže nejen ochránit, ale také rozmnožit.

  1. Věříte, že se o vás ve stáří stát postará?

Ze svého příjmu platíte každý měsíc nemalé odvody. Jistě tedy čekáte, že vás stát ve stáří zabezpečí. Je tomu ale opravdu tak? Ze všech médií se na nás valí informace o stárnutí populace. V příštích 20 letech má odejít do důchodu tolik lidí, jako nikdy předtím. K tomu si připočítejte neustále se prodlužující věk a vyjde vám jasná rovnice. Ať už politici slibují cokoliv, na důstojné důchody státu nezbydou finance.

Pokud si chcete ve stáří zachovat svou životní úroveň, začněte investovat. Nespoléhejte na stát, ale na sebe. Vybudujte majetek, který vás zabezpečí na dalších 20-30 let, kdy už nebudete moci aktivně pracovat.

Investování znamená, že si dnes odložíte část peněz, abyste je mohli použít v budoucnu.

  1. Unavuje vás nekonečný pracovní maratón?

Většina z nás po celý produktivní věk tvrdě pracuje. 10 nebo i 12 hodin v práci, víkendy, svátky… na život už zkrátka nezbývá čas. Trápí vás pocit, že nemáte dost času na sebe, své blízké a svou rodinu?

Pokud chytře investujete a neustále zhodnocujete svůj majetek, směřujete k vlastní finanční nezávislosti. To znamená, že v budoucnu nemusíte být závislí na své práci. Za několik let můžete vybudovat majetek, ze kterého pokryjete veškeré náklady na život. Už nebudete muset pracovat, peníze budou pracovat za vás. Čím dříve začnete investovat, tím dříve můžete žít život, o kterém zatím jen sníte.