Objevte kouzlo složeného úročení

  • kromě úroků z investovaných financí se vám přičítají navíc úroky z úroků

„Složený úrok je největší síla, jakou jsem poznal,” řekl Albert Einstein.

Pokud se chcete stát úspěšným investorem, bude vás jistě zajímat, jak se vaše vložené peníze budou úročit.

Když úroky vydělávají

Úročení může být jednoduché nebo složené. Kouzlo složeného úročení spočívá v tom, že získáte úrok nejen z vložené částky, ale také z dříve připsaných úroků. Na rozdíl od jednoduchého úročení, které zhodnocuje vždy jen původní vložený kapitál, u složeného vaše investice s každým dalším úrokovacím obdobím poroste mnohem více. Složené úročení je totiž jako sněhová koule, kterou pustíte z kopce dolů. Nejprve je velmi malá, ale čím déle se valí, tím rychleji nabývá na objemu.

Není to vůbec nic složitého. Představte si, že potkáte kouzelného dědečka, který vám dá na výběr:

„Mám dvě kapsy. Z jedné ti mohu dávat každý den 10 tisíc korun po dobu jednoho měsíce.“

Rychle si spočítáte, že 10 tisíc * 30 dní je 300 tisíc korun. To nezní špatně… Ale dědeček pokračuje…

„V druhé kapse mám desetník, který každý den zdvojnásobí svoji hodnotu.“

To už tak lákavě nezní. Ještě než zvolíte první nabídku, zkuste se zamyslet. Kolik to vlastně na konci měsíce bude? Když desetník každý den zdvojnásobí svoji hodnotu, na konci měsíce budete mít rovných 107 374 182,4 korun. A to vše díky složenému úročení! Ještě máte chuť sáhnout po první nabídce?

Z malé hromádky mincí pytel plný peněz

Investice, která by každý rok zdvojnásobila svou hodnotu o 100 % p.a., jako v našem příběhu, zatím patří jen do říše pohádek. Složené úročení jako takové ovšem není kouzlem pohádkového dědečka. Jak to funguje v reálném světě? Skvělá zpráva je, že složené úročení může perfektně pracovat ve váš prospěch podobně jako v našem pohádkovém příběhu. Jen procento nebude tak vysoké.

Představte si 30 dní z příběhu jako 30 let, které vám zbývají do odchodu do penze. Každý rok se vaše vložené peníze budou zhodnocovat a pracovat ve váš prospěch. Není to krásná představa? Až jednou svou investici vyberete, můžete si bezstarostně užívat života, cestovat, bavit se a žít nezávisle na jakékoliv podpoře státu.  

Pokud dnes investujete a necháte své peníze několik dalších let vydělávat, pak i z malé hromádky mincí může jednou vyrůst pytel plný peněz.

Jak využít složené úročení a sestavit investiční portfolio s nejvyšším výnosem? O tom příště.