Kdy začít s investováním? Nejlépe včera.

  • začněte s investováním co nejdříve

  • čas je ve světě investování nejmocnější silou

Chcete si vytvořit finanční rezervu na stáří nebo našetřit dětem na studia? Možná si říkáte, že teď nemáte tolik peněz, aby to stálo za námahu. Nebo vám do důchodu chybí ještě pár desítek let a vaše děti teprve zkoušejí první krůčky. Máte pocit, že je na investování ještě brzy?

Kdy je ten správný čas odkládat část příjmu stranou? Nejlépe včera! Když začnete šetřit až v posledních 5 či 10 letech, pár stokorun měsíčně vám k dosažení potřebné částky stačit nebude. Začněte šetřit včas a odložte si každý měsíc alespoň pár stokorun. Než půjdete do penze nebo vaše děti na vysokou školu, můžete mít naspořeno i několik milionů.

Čas jsou peníze

Staré známé pořekadlo čím dřív, tím líp platí v oblasti investic dvojnásob. Pokud začnete investovat brzy, dosáhnete svého vysněného cíle, i když budete pravidelně odkládat menší částky. Mocnou silou, která vaše finance rozmnoží, je totiž čas. Pár stokorun měsíčně váš rodinný rozpočet příliš nezatíží a za několik let se s pomocí složeného úročení promění v pěkný balík peněz. Zajímá vás, jak je to možné?

Využijte čas ve svůj prospěch

Představte si dva kamarády ze školy. Jana a Petr po maturitě společně nastoupili na vysokou školu.

Jana měla kapesné od rodičů a příjem ze studentských brigád. Po celých 6 let studia každý měsíc investovala 1 500 Kč do fondů. Po promoci se vdala a zanedlouho se jí narodila dvojčata. S manželem neměli peněz nazbyt, proto peníze odkládat přestala. Na svou investici po čase zapomněla, ale investované peníze se dále zhodnocovaly.

Petr naopak nepovažoval spoření za důležité. Kapesné i výdělek z brigád vždy bezezbytku utratil. Když dostudoval, nastoupil do práce. Až když mu bylo 30 let, začal přemýšlet o své budoucnosti a uvědomil si, že na stát v budoucnu spoléhat nemůže. Začal tedy investovat stejně jako Jana 1 500 Kč měsíčně. Každý měsíc odkládal stejnou částku až do svých 65 let.

Co myslíte, jak to nakonec s investicemi našich hlavních hrdinů dopadlo? Kdo měl nakonec naspořeno více? Petr nebo Jana? Protože Petr investoval delší dobu než Jana, může se na první pohled zdát, že jeho investice bude větší. Přesto měla Jana ve svých 65 letech o více než 400 tisíc korun víc!

Není to báječné? Jana investovala pouhých 6 let a přesto se nakonec může těšit na štědřejší odměnu než Petr. I když Petr investoval o více než 500 tisíc více, Janu už nikdy nedohnal a do penze odejde s menšími úsporami.

Čas je jediný faktor, který máte ve světě investování plně pod kontrolou. Využijte ho ve svůj prospěch.

Začněte investovat ještě dnes.