6 nejdůležitějších finančních kroků, které můžete podniknout když je vám 20 let

Když je vám dvacet, je to ideální čas k položení základů vaší finanční budoucnosti. Rozhodnutí, která uděláte nyní ovlivní, v jaké situaci se budete nacházet ve svých 30 a dále.

 

Můžete udělat kroky, které vám a vaší rodině (pokud se rozhodnete ji mít) zajistí solidní finanční budoucnost. S pomocí těchto kroků si také vybudujete návyky, které vám pomůžou úspěšně spravovat vaše peníze v průběhu dalších let.

 

1.    Přestaňte používat kreditní kartu

Jedna z největších věcí, kterou můžete udělat je přestat používat svou kreditní kartu či kontokorent k běžnému účtu. Je velmi snadné jít s kreditkou takzvaně „do mínusu“ a po pár letech zjistit do jak velkých částek dluh vyrostl. Přestaňte nyní používat svou kreditní kartu, a to i při neočekávaných událostech. Ochrání vás to před situací, kdy se budete muset vyhrabávat z dluhů vysokých částek v budoucnu. To stejně platí i pro spotřebitelské úvěry, pokud již nějaké máte – snažte se je co nejdříve splatit.
Osobní rozpočet a záchranný fond (viz. dále) vám pomůžou tohoto cíle dosáhnout.

2.    Začněte spořit na důchod

Potřebujete začít spořit na důchod, a to hned. Čím dřív začnete, tím dřív budete moct přestat pracovat. Navíc vaše peníze budou mít více času růst, což znamená že vám stačí odkládat si menší částky, než když budete starší a budete se snažit dohonit výši vašich úspor.

3.    Vytvořte rozumný finanční plán

Nikdy nepůjdete na výlet, aniž byste měli v hlavě cíl cesty. Je velmi důležité mít solidní finanční plán, abyste věděli, kam finančně směřujete a kde chcete skončit.

Finanční plán vám také pomůže identifikovat kroky, které musíte podniknout, abyste se k cíli dostali. Váš plán by měl obsahovat vše od koupě domu až po čerpání renty v důchodu. Když se oženíte nebo budete mít děti, bude potřeba plán aktualizovat. Neodkládejte vytvoření finančního plánu jen proto, že jste nyní single. Stále musíte mít konkrétní cíle na kterých budete pracovat.

„Člověk bez cíle je jako loď bez kormidla.“

4.    Spořte si na pořízení vlastního bydlení

Jakmile splatíte dluh na vaší kreditní kartě či kontokorentu, měli byste si začít dávat stranou peníze, které později použijete na pořízení vlastního bydlení. Chápu, že nemusíte mít ve dvaceti peněz nazbyt, ale měli byste se pokusit ušetřit dostatek peněz k pořízení prvního vlastního domova až vám bude okolo třiceti.

Vlastní peníze vám pomohou k získání dobré úrokové sazby budoucí hypotéky. Nehledě na to, že bez vlastních zdrojů je dnes pořízení hypotéky skoro nemožné.

5.    Vytvořte si vlastní záchranný fond (likvidní rezervu)

Váš záchranný fond vám poskytne klid. Pomůže vám vypořádat se s neočekávanými událostmi, které život přináší ať už to je rozbité auto, opravy v domácnosti nebo ztráta zaměstnání. Čím větší je váš záchranný fond, tím bezpečněji se můžete cítit.

Jakmile se zbavíte všech dluhů, snažte se postupně navýšit váš záchranný fond na 6 až 12násobek vašich pravidelných měsíčních výdajů. Váš záchranný fond můžete mít uložený na spořícím účtu, který nabízí lepší úrokovou sazbu než běžný účet.

6.    Rozpočtujte každý jednotlivý měsíc

Nejdůležitějším krokem, který můžete ve svých dvaceti udělat je začít pravidelně plánovat svůj rozpočet. Rozpočet budete potřebovat každý jednotlivý měsíc po zbytek svého života. Čím dříve začnete rozpočtovat, tím lépe na tom finančně budete.

Rozpočet vám dává schopnost rozhodovat, jak chcete zacházet se svými penězi. Pomáhá vám sledovat výdaje a chrání vás před větším utrácením nebo spoléháním se na kreditní karty. Bere to čas a dá to práci, ale pokud máte rozpočet, můžete si být jistí, že se svými financemi zacházíte zodpovědně.

Každá koruna by měla být zařazena do kategorie v rozpočtu ještě před začátkem měsíce a pokud peníze z dané kategorie vyčerpáte, měli byste přestat s utrácením. Například pokud si určíte, že za zábavu neutratíte měsíčně více než 4.000,- Kč, měli byste to dodržet.

Pokud tento krok zvládnete, máte jedinečnou šanci dosáhnout skutečné finanční svobody.